Bolest kolene – běžecký nepřítel číslo jedna

Pravděpodobně každý, kdo běhá delší dobu, se někdy potkal s bolestmi kolenních kloubů. Ty společně s obtížemi v oblasti bederní páteře a achilovky patří k nejčastějším zdravotním překážkám v tréninku. Rady jak se jich zbavit a především jak jim předejít přinášejí následující řádky.
artróza kolene
Příčiny a prevence
Nikoho nepřekvapí, že primární příčinou je přetížení vazů a šlach. Pokud bolest dlouhodobě ignorujeme, dochází k degradaci chrupavek. Ty sice mají schopnost regenerace, ale v určitém bodě dochází k jejich nevratnému poškození. Dlouhodobé přetěžování šlach a úponů způsobuje vznik miniaturních trhlinek, což sebou nese ztrátu pružnosti. Vazivová tkáň se obnovuje pomalu nebo vůbec. Trhlinky se při neléčení zacelují pomocí buněk, které nejsou pružné – jizví se.
masáž kolene
Pokud měsíčně naběháte desítky kilometrů, musíte o své klouby řádně pečovat. Jejich bolestem můžete předejít:
·         správnou běžeckou technikou
·         zařazením kloubní výživy (speciální doplňky stravy bohaté na kolagen)
·         posilováním (silné svaly znamenají silnější úpony)
·         regenerací (čas pro zahojení drobných ran, nepřetěžování)
·         speciální obuv a běžecké vložky
·         běh v terénu (beton a asfalt „likvidují“ klouby rychleji)
·         kompenzační cvičení
·         redukce váhy
Co dělat, když už je pozdě?
Pokud se již s bolestmi potýkáte, uberte! To je první krok, bez kterého si koledujete o chronické záněty a vleklé potíže. Dáte tak tělu čas poškozenou tkáň regenerovat a místo běhu můžete například přiměřeně posilovat či se zaměřit na rehabilitační cvičení.
čtyři tablety
Pokuste se změnit běžecký styl. Pokud běháte po špičkách, přejděte na neutrální došlap středem chodidla. Jestliže běháte po asfaltových cestách, vyzkoušejte běh po trávě. Vyhněte se kopcovitému terénu, především při běhu z kopce dostávají kolena pořádně zabrat.
Kupte si ortézu nebo bandáž. Tyto zdravotnické pomůcky jsou dostupné například v lékárnách či obchodech se sportovním vybavením. Pomohou stabilizovat klouby. Stejně tak pomáhá tejpování. Použijte kinesiotapy, které nejen fixují, ale především regenerují tkáně.